Hudobná teória pre gitaristov (V.) – Bluesová stupnica

Bluesová stupnica patrí k základnej výbave všetkých gitaristov, ktorým učarovala sólová gitara.

Ako už samotný názov hovorí, ide o stupnicu, ktorá sa používa – áno, uhádli ste to – najmä v blues. Možno ju však nájsť pomerne často aj v jazze, rocku alebo country.

Bluesová stupnica je špecifická tým, že o nej nechceme rozmýšľať ako o samostatnej stupnici, ale skôr ju vnímame ako nadstavbu molovej pentatoniky. Vzniká tak, že k molovej pentatonike pridáme jeden tón, ktorý pridáva novú, veľmi zaujímavú farbu. Vznikne nám tak 6-tónová stupnica.

V dnešnej lekcií sa pozrieme na to, ako táto bluesová stupnica vzniká a takisto vám ukážem niekoľko spôsobov, ako ju môžete začať používať vo svojich sólách a improvizáciách.

Poďme na to.

Bluesová stupnica

Ako som už povedal, bluesová stupnica vzniká pridaním jedného tónu k molovej pentatonike. Konkrétne ide o interval zmenšenej kvinty (resp. zväčšenej kvarty).

Interval zmenšenej kvinty bol v minulosti označovaný ako “diabol v hudbe” a to najmä preto, lebo prináša do hudby veľa napätia a disonancie. Treba s ním preto narábať opatrne.

Poďme sa teraz pozrieť, ako to vyzerá na hmatníku.

Najprv naša stará známa molová pentatonika v prvom prstoklade:

A mol pentatonická stupnica

A teraz sa pozrime, kde môžeme pridať interval zmenšenej kvinty:

A bluesová stupnica

Vidíme, že v rámci prvého prstokladu vieme tento tón pridať na dvoch rôznych miestach a pekne tým vyplniť molovú pentatoniku.

Prehrajte si párkrát túto stupničku hore a dole, aby ste počuli, aký zvuk produkuje.

Ako som už povedal, bluesovú stupnicu nemá zmysel cvičiť tým spôsobom, že ju budeme prehrávať hore dole. Skôr sa chceme naučiť, akým spôsobom vieme pridať interval zmenšenej kvinty k molovej pentatonike tak, aby to znelo hudobne zaujímavo.

Prvú vec, ktorú si treba vyjasniť hneď na začiatku je to, že naše frázy nechceme zakončovať na tomto tóne. Ak si zahráte akord A dur a k nemu pridáte interval zmenšenej kvinty, budete hneď počuť, prečo na ňom nechcete končiť. Je to jednoducho príliš veľa napätia.

Lepšie je tento tón používať ako prechodný resp. farebný tón, ktorý pridávame príležitostne.

Vo videu uvidíte niekoľko spôsobov, ako tento tón začať používať “správnym” spôsobom.

Vypočujte si ich a nechajte sa inšpirovať.

Pustite si nejaký backing track v A – napr. tento a skúste pzačať pridávať interval zmenšenej kvinty do vašich fráz.

Používajte ho čo najviac – nadužívajte ho, aby ste ho naozaj dostali do svojej hry a potom, keď sa ho nasýtite, začnite ho používať len tam, kde sa vám naozaj hodí.

Keď budete mať hotový prvý prstoklad, skúste doplniť interval zmenšenej kvinty aj do ďalších prstokladov molovej pentatoniky.

Nezabudnite tiež počúvať svoje obľúbené bluesové a rockové nahrávky a tam nájdete veľa inšpirácií, ako bluesovú pentatoniku používať v sólach a improvizáciách.

Cvičeniu zdar.

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

1 Comment

  • Karel
    Posted November 8, 2021 at 10:24 0Likes

    E-book?
    Diky K

Leave a comment