Ako si vytvoriť cvičebný plán na gitaru?

Vítam vás pri prvej tohtoročnej gitarovej lekcií!

V dnešnej lekcií sa pozrieme na to, ako si vytvoriť cvičebný plán na gitaru.

V súvislosti s “januárovou výzvou“, ktorá práve prebieha, som už niekoľkokrát dostal otázku,  čo má vlastne človek cvičiť na to, aby sa zlepšoval. Veľakrát sa stáva, že až keď sa začneme zaoberať tým, ako sa zlepšiť na gitare, zistíme, že nemáme ani šajnu o tom, ako to vlastne urobiť.

A z toho vyplýva, že táto lekcia je určená pre tých gitaristov a gitaristky, ktorí chcú vidieť progres a zlepšenie vo svojej hre. Na to, aby človek investoval čas do vytvorenia cvičebného plánu a potom ho ešte aj uplatňoval, tak to už potrebujeme hráča, ktorý to berie vážnejšie. A nielenže to berie vážnejšie, ale je aj ochotný investovať potrebný čas na svoje zlepšenie. Podľa mňa, budovanie cvičebného plánu začína mať význam až vtedy, keď človek investuje do gitary aspoň hodinu denne.

Potrebujeme cvičebný plán na gitaru?

Podľa mnohých gitaristov nie, podľa mňa áno.

Cvičebný plán vám jednoducho dáva kontrolu nad tým, čo robíte. Ak viete, čo budete cvičiť, koľko vám to bude trvať a čo je pre vás dôležité, tak to už je dobrý predpoklad na to, aby sa vaša hra začala zlepšovať.

Nemusíte neustále myslieť na to, čo a koľko budete cvičiť a kam vlastne smerujete. Cvičebný plán si vytvoríte jednorázovo a potom máte aspoň na mesiac-dva pokoj.

Ja sám seba považujem za experta, čo sa týka vytvárania nefungujúcich cvičebných plánov. Počas svojej gitarovej kariéry som ich už pre seba vytvoril toľko, že by som mohol ísť na túto  tému hádam aj prednášať niekam 🙂

No ale na základe mojich neúspešných pokusov som sa naučil, ako taký dobre fungujúci plán môže vyzerať. Podľa mňa, musí spĺňať 3 podmienky:

  • musí byť jednoduchý a jasný
  • musí byť splniteľný, aby som ho dokázal pravidelne uplatňovať
  • musí produkovať želané výsledky

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako by mohol taký jednoduchý, ale efektívny cvičebný plán vyzerať.

Cvičebný plán na gitaru

3 body cvičebného plánu:

  1. Rozcvička – Cieľ: rozohriať ruky a dostať sa do správnej nálady. Viac o gitarovej rozcvičke nájdete TU alebo TU.
  2. Priorita – Hlavná zložka cvičebného plánu: skladba, lick, riff, sólo, technický problém, komponovanie atď.
    Dôležité je, aby ste identifikovali problém, ktorý je najnaliehavejší vo vašej hre. Nikdy nemajte viac ako jednu-dve priority, aby bol plán naozaj efektívny.
  3. Údržba/opakovanieorientácia na gitarovom hmatníku, repertoár, technika, sluch, rytmus – veci, na ktorých treba pracovať aspoň chvíľu denne alebo každý druhý deň.
  4. Voľné hranie – nepovinná časť cvičebného plánu. Voľné hranie alebo improvizácia s cieľom užiť si nástroj.

Ak budete mať akékoľvek otázky k tvoreniu cvičebného plánu, dajte vedieť v komentároch.

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

2 Comments

Leave a comment