3 chyby pri cvičení na gitare

V dnešnej gitarovej lekcii sa pozrieme na tri veľké chyby, ktorých sa gitaristi dopúšťajú pri cvičení.

Tri chyby, o ktorých budem dnes rozprávať, som vybral zámerne preto, lebo sa dajú pomerne ľahko odstrániť a nepotrebujete nikoho zvonku, aby dával na vás pozor. Veľmi jednoducho si viete tieto chyby opraviť aj samy.

A okrem toho, odstránením týchto chýb môžete v pomerne krátkom čase zásadne vylepšiť svoju hru.

Určite ste si už všimli, že vaša hra je odrazom vášho cvičenia. Ak ste pri cvičení nepozorný a netrpezlivý, prejaví sa to negatívne na vašej hre. A takisto to platí naopak. Ak ste sústredený a dbáte na kvalitu, vaša hra sa začne automaticky zlepšovať.

Dnes by som vám teda chcel ukázať, ako dostať do vášho cvičenia viac kvality.

Poďme sa pozrieť, ako sa to dá urobiť.

3 (veľké) chyby pri cvičení na gitare

Chyba č.1: Prehrávanie skladieb od začiatku do konca v snahe zlepšiť svoju hru

Asi najrozšírenejšou chybou medzi gitaristami je to, že si zamieňajú cvičenie s hraním na gitaru. Prehrávanie skladieb a sól  od začiatku do konca, a stále s tými istými chybami, sa neráta ako cvičenie. Ale podľa môjho interného výskumu, je práve prehrávanie skladieb najobľúbenejší spôsob, ako mnohí gitaroví študenti nacvičujú skladby.

V e-booku, 5 zásad správneho cvičenia na gitare, ktorý si zadarmo môžete stiahnuť na tejto stránke, sa rozdielu medzi hraním a cvičením na gitare venujem dopodrobna a preto túto tému teraz nebudem rozoberať. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, stiahnite a preštudujte si e-book.

E-book ZDARMA. Stačí zadať emailovú adresu:

Dnes by som vám chcel vysvetliť, prečo prehrávanie skladieb a sól od začiatku do konca nie je dobrá študijná metóda a čím ju nahradiť.

Povedzme, že sa snažím naučiť nejaké gitarové sólo.

V rámci tohto sóla bude pravdepodobne 80% úplne v pohode, a zvyšok mi bude spôsobovať rôzne problémy. Od úplne triviálnych až po veľmi komplikované.

Ak by som však prehrával celé sólo stále dookola a tak sa ho snažil nacvičiť, v podstate tým tvrdím, že všetky pasáže sú rovnako komplikované. To však určite nie je pravda.

Najlepší časová investícia bude taká, aby som sa venoval pasážam, ktoré mi robia najväčšie problémy a pravdepodobne mnoho z tých menej obtiažnejších pasáži sa vyrieši samo. Prácou na komplikovaných pasážach sa zlepšujem ako gitarista a preto mi ľahšie pasáže budú robiť stále menšie problémy.

Prehrávanie skladby by sme mali využívať len na kontrolu, aby sme vedeli, v akom stave dnes sólo máme. Identifikujeme, kde máme problémy a budeme na nich pracovať.

Ak chcete vylepšiť svoje cvičenie, prestaňte hrať a začnite cvičiť. Hľadajte svoje slabosti a pracujte na nich. Viem, je to mentálne náročnejšie, ale oveľa lepšie pre váš progres.

Chyba č.2: Snaha pokryť veľa materiálov v krátkom čase

Tendencia študentov pracovať na veľkom množstve rôznych skladieb, sól, stupníc a iných materiáloch je pochopiteľná. Chcú sa zlepšiť a vidia , že na mnohých frontoch majú medzery a preto sa rozhodnú zaútočiť na všetky slabiny naraz. A tak ako vo vojenskom ťažení, je náročné bojovať na viacerých frontoch, tak aj na gitare je ťažké zlepšovať sa vo viacerých oblastiach naraz.

V dnešnej dobe naozaj nie je problém zavaliť sa množstvom rôznych materiálov, gitarových lekcií, kníh a podobne. Hocijakú pesničku, gitarovú techniku alebo čokoľvek z hudobnej teórie sa môžete začať učiť za pár sekúnd. To však ešte neznamená, že by ste to mali aj robiť.

S informáciami je to podobné ako s jedlom. Keď sa nasýtite, musíte nechať telu čas, aby jedlo spracovalo a využilo. Keď sa naučíte niečo nové, takisto musíte nechať telu a mysli čas, aby tieto nové poznatky uviedli do praxe. Až keď sa nová informácia začne objavovať automaticky vo vašej hre, pridajte si niečo nové.

Zoberme si znovu príklad so sólom. Kedy je ten správny čas posunúť sa ďalej?

Podľa mňa až vtedy, keď toto sólo viete zahrať takpovediac na autopilota. Keď všetky vytiahnutia ladia, keď máte vymyslené všetky smery brnkania, zvládnuté všetky vibráta a pri hre sa dokážete sústrediť na výraz a nie na to, aký tón práve máte zahrať. Vtedy viete, že ste sólo naozaj zvládli.

Ak skúsite hocijaké sólo nacvičiť do tohto stavu, pravdepodobne zistíte, že vám to bude trvať oveľa dlhšie, ako by ste očakávali. To však vôbec nie je na škodu. Hĺbka a pevnosť vedomostí je oveľa dôležitejšia ako kvantita. Jedno sólo dobre nacvičené zlepší celú vašu hru – rytmus, sluch, techniku atď.

Ako sa teda vyhnúť tomu, aby ste sa nezahlcovali informáciami?

Riešenie je jednoduché: Stanovte si svoje priority a pracujte len na nich. Všetko ostatné odsuňte nabok ( až na jednu vec – o tej si povieme za chvíľu.) Ak samy neviete rozhodnúť, čo je pre vás dôležité, obráťte sa na nejakého učiteľa gitary, ktorý vám s týmto určite pomôže.

Chyba č. 3: Žiadne opakovanie

Chyba č.3 úzko súvisí s predchádzajúcou. V snahe pokryť čo najviac materiálov, študenti nemajú čas zopakovať staršie látky a tak tie upadajú do zabudnutia. Niekedy si študenti dokonca ani nepamätajú, že danú látku už preberali alebo, že nejaký song hrali. Zdá sa to neuveriteľné, ale je to pomerne bežné.

Zdokonaľovanie sa na gitare je o rovnováhe medzi učením sa nových vecí a opakovaním. Máme radosť z činnosti, keď sa zlepšujeme a učíme sa nové veci, ale musíme neustále pracovať aj na opakovaní, pretože to z nás urobí kompletného hudobníka.

Mali by sme si teda stanoviť priority, v čom sa chceme zlepšiť, ale súčasne nesmieme zabúdať opakovať. Stupnice, rytmika, sluch, orientácia na hmatníku, repertoár sú veci, ktoré treba opakovať denne.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že týmto spôsobom vám bude pribúdať stále viac vecí na cvičenie, ale tak to nie je. Ak si zvyknete opakovať pravidelne, tak zistíte, že niektoré veci sa vám po čase uložia tak napevno do pamäti, že ich opakovať ani nepotrebujete.

Ak si vybudujete návyk veci neustále opakovať a kontrolovať, či ste ich nezabudli, stanete sa oveľa skôr lepším a hlavne kompletnejším hudobníkom. Ponamáhajte svoj mozog, nech si len pamätá čo najviac pesničiek a sól a uvidíte, aký veľký vplyv to bude mať na vašu hru.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

2 Comments

  • Simona
    Posted October 24, 2021 at 21:01 0Likes

    Dobrý deň, prosím o zaslanie e-booku ako cvičiť na gitare. Ďakujem, Simona

  • Lukas
    Posted July 25, 2022 at 14:53 0Likes

    Prosim, E-Book. Dakujem

Leave a comment