Ako sa už nikdy nestratiť na gitarovom hmatníku (1)?

Budem k vám úprimný – orientácia na gitarovom hmatníku nie je práve tá najjednoduchšia záležitosť.  Hoci hrám na gitaru už veľa rokov, stále sa mi sem tam stane, že sa na hmatníku celkom stratím. Nebýva to síce už tak často, ale stáva sa to.

Orientácia na hmatníku je zároveň jedna z tých vecí, ktoré sa takmer nikomu nechcú cvičiť, ale z dlhodobého hľadiska je to nutné a zároveň veľmi užitočné.

Vedieť nájsť ten správny tón v správnom okamihu je na nezaplatenie. A na to, aby sa to podarilo, potrebujeme pravidelne precvičovať orientáciu v tejto džungli tónov, tvarov a pozícií. Gitarový hmatník má svoju logiku, hoci na prvý pohľad to môže vyzerať naopak.

Ak sa vám často stáva, že sa celkom stratíte, alebo ak máte na hmatníku miesta, ktoré radšej preskakujete, nasledujúca séria článkov je určená práve vám. Prejdeme od úplných základov až po zložitejšie koncepty, ktoré vám pomôžu nájsť na hmatníku to, čo hľadáte rýchlo a časom snáď aj bez námahy.

Poďme na to.

Kde sa skrývajú tóny a prečo je dôležité to vedieť?

Ako určite viete, každé políčko na hmatníku skrýva nejaký tón. Keďže gitara má 6 strún a väčšina gitár má 21 až 22 pražcov, treba sa v podstate naučiť rozmiestnenie asi 130 tónov. To by nemusel byť až taký problém, keby gitara nebola taký záludný nástroj.

Najväčší hlavybôľ spôsobuje to, že na gitare sa môžeme pohybovať jednak zľava doprava čiže horizontálne, jednak zhora nadol čiže vertikálne a ešte aj diagonálne – teda šikmo cez struny.  Napríklad na takom klavíri sa môžete pohybovať iba zľava doprava alebo opačne. Zhora dole to asi moc nepôjde.

Kombinácia 130 políčok a niekoľkých smerov pohybu spôsobuje, že orientácia na hmatníku patrí medzi veľmi neobľúbene disciplíny medzi gitaristami. V momente, keď si myslíte, že sa vám konečne začína rozjasňovať a zdá sa vám, že to začínate mať pod kontrolu, mozog akoby zamrzne a ani za svet si neviete spomenúť, aký tón sa skrýva na 8. pražci h struny.

Napriek tomu, že zorientovať sa na hmatníku nie je vôbec jednoduché, je to dôležité z viacerých dôvodov:

  1. Vedieť, kde sa skrýva aký tón, vám dáva slobodu voľne sa pohybovať po hmatníku.
  2. Dobrá orientácia zaručí, že nebudete mať na hmatníku tmavé miesta, ktorým sa budete vyhýbať.
  3. Ak zvládnete nájsť rýchlo ktorýkoľvek tón, bude pre vás neskôr ľahšie hľadať rôzne akordy, stupnice a rozklady.
  4. Dobrá orientácia vám prinesie kontrolu nad tým, čo robíte.

Keďže je nám teraz jasnejšie, prečo je také dôležité cvičiť orientáciu na hmatníku, poďme sa pozrieť na konkrétne cvičenia, ktoré nám v tom pomôžu.

Cvičenie #1: Stupnica C dur lineárne

Prvý krok, ktorý musíme zvládnuť, je osvojiť si, ako je rozložená stupnica C dur na gitarovom hmatníku (tóny stupnice C dur sú biele klávesy na klavíri).

Stupnica C dur obsahuje nasledujúce tóny:

C D E F G A H C

Na to, aby sme vedeli nájsť všetky tieto tóny, musíme vedieť, aké sú medzi nimi vzdialenosti. Ak vieme, ako ďaleko sú od seba vzdialené jednotlivé tóny, je už potom hračka nájsť ktorýkoľvek z nich.

Na obrázku znázornenom nižšie sú zakreslené rozostupy medzi jednotlivými tónmi. (1/2 = poltón – t.j. vzdialenosť 1 pražca, 1= celý tón – vzdialenosť dvoch pražcov.)

 rozostupy

Aby ste si nemuseli pamätať všetky tieto rozostupy, stačí keď si zapamätáte, že poltónová vzdialenosť je medzi tónmi E – F a H – C. Všetky ostatné vzdialenosti sú celotónové.

Pozrime sa teraz, ako to vyzerá na gitarovom hmatníku na strune E. (Znázornené sú pražce 0 – 12. Keďže v európskej hudbe sa používa iba 12 tónov, tóny na 0. pražci a 12. pražci sú totožné.)

C_dur_na_E

A teraz sa pozrime napríklad na strunu g:

C_dur_na_g

Ak si dobre pozriete obidva obrázky, všimnete si, že rozostupy medzi jednotlivými tónmi sú na každej strune rovnaké. Rozdiel je v tom, že na každej strune začíname od iného tónu – na strunu E musíme začať rátať tóny od E, na strune g od G.

Pozrime sa teraz, ako by to vyzeralo, keby sme doplnili tóny stupnice C dur na všetky ostatné struny.

c_dur_na_vsetkych

Vidíme, že s pribúdajúcimi tónmi začína byť tento obrázok dosť chaotický a ťažko sa v ňom orientuje. Preto je dôležité, aby ste chápali princípom orientácie, ktoré sme si popísali vyššie a nesnažili sa hmatník zapamätať podľa tohto obrázka. Videl som mnoho žiakov, ktorí sa snažili namemorovať sa tóny podľa podobných obrázkov, ale u väčšiny to skončilo neúspechom. Je lepšie sa naučiť tých pár princípov, podľa ktorých vieme odvodiť hocijaký tón na hociktorom pražci, ako sa ich učiť naspamäť. Tóny na hmatníku spoznáte oveľa rýchlejšie, ak budete rozumieť logike rozmiestnenia tónov.  Bezmyšlienkovite sa snažiť natlačiť ich do hlavy moc nefunguje.

Cvičenie #2: Tón C na hmatníku

Na obrázku nižšie máme naznačené všetky výskyty tónu C na pražcoch 0 až 12. Tón C bude našim východiskovým bodom pri snahe spoznať gitarový hmatník.

ton_C_001

Vašou úlohou bude zapamätať si, všetky pražce, na ktorých sa tón C vyskytuje. Ak budete vedieť, kde je tón C, ľahšie sa vám potom budú pamätať okolité tóny.

Aby sa informácie, ktoré ste sa naučili v tomto článku, uložili napevno do hlavy, nestačí si tento článok len prečítať. Je veľmi dôležité, aby ste tieto poznatky použili v praxi. Len tak si toto učivo naozaj osvojíte. Podľa posledných vedeckých výskumov čítanie článkov ešte z nikoho nespravilo gitarového virtuóza.

Najlepší spôsob, ako tieto informácie dostať do hlavy, je každý deň stráviť 5 minút hľadaním tónov. Nesnažte sa zvládnuť všetko naraz, ale radšej postupne budujte svoju orientáciu na hmatníku. 5 minút denne za 2 mesiace spraví obrovský rozdiel. Predtým, ako sa pustíte do čítania ďalších článkov a hľadanie nových poznatkov, uistite sa, že tie, ktoré ste sa práve teraz dozvedeli, sa aspoň trochu usadili vo vašej hlave. Buďte trpezlivý a výsledky sa dostavia.

Úlohy:

  1. Naučiť sa, aké sú rozostupy medzi jednotlivými tónmi v stupnici C dur.
  2. Naučiť sa nájsť ktorýkoľvek tón stupnice C dur na hmatníku na ktorejkoľvek strune.
  3. Naučiť sa, na ktorých pražcoch sa nachádza tón C na jednotlivých strunách.

Chcete naozaj posunúť svoju orientáciu na hmatníku na novú úroveň? Pozrite si bonusové video, v ktorom vám ukážem moje najobľúbenejšie cvičenie na zlepšenie orientácie na gitarovom hmatníku!

4 Comments

  • parad
    Posted October 18, 2021 at 12:33 0Likes

    Super lekcie. Dik za to

  • parad
    Posted October 18, 2021 at 23:11 0Likes

    Chyba uz len oznacenie strun a bude to dokonale:)

  • Tomáš
    Posted January 29, 2022 at 22:11 0Likes

    Ďakujem veľmi pekne. Je super to takto pochopiť.

  • Rasstico
    Posted August 26, 2022 at 08:31 0Likes

    Super konečne si to viem previesť z obyčajných akordoch na power dik

Leave a comment