Hudobná teória pre gitaristov (II.)- Intervaly II.

Vitajte pri druhej lekcií venovanej intervalom.

Minule sme sa naučili, čo to vlastne tie intervaly sú a prečo sú pre nás gitaristov dôležité. Takisto sme si vysvetlili, ako vzniká názvoslovie intervalov a aké intervaly sa dajú odvodiť zo stupnice C dur.

Dúfam, že tieto informácie padli na úrodnú pôdu a otvorili vám trošku dvere do sveta hudobnej teórie. V dnešnej lekcií si ukážeme, ako vyzerajú intervaly odvodené zo stupnice C dur na hmatníku a takisto vám predstavím jednoduchý spôsob, ako s pomocou gitarového hmatníka určiť hocijaký interval.

V budúcej lekcií sa potom pozrieme na ostatné tzv. odvodené intervaly. Takto dostanete kompletný prehľad o tom, ako intervaly fungujú a budete schopní tieto informácie využiť pri komponovaní gitarových sól, skladaní pesničiek alebo hľadaní zaujímavých akordov.

Ste pripravení?

Poďme sa na to pozrieť.

Ako som už povedal, dnes sa pozrieme na to, ako vyzerajú na hmatníku intervaly, ktoré sme si odvodili zo stupnice C dur. Keď chceme zahrať hocijaký interval na gitare, môžeme to v podstate urobiť dvomi spôsobmi:

1/ zahrať obidva tóny na jednej strune

2/ zahrať tieto dva tóny na dvoch resp. troch susedných strunách

Pre naše potreby nám bude lepšie vyhovovať spôsob číslo dva, a preto si ukážeme, ako zahrať intervaly na susedných strunách. A začneme od hrubého E, pretože tam má väčšina gitaristov najlepšiu orientáciu.

Znovu sa pozrime na tabuľku z minulej lekcie, kde máme zhrnuté jednotlivé intervaly:

c_dur_poltony

Intervaly na gitare

Na nasledujúcich  obrázkoch máte zakreslené, ako vyzerajú jednotlivé intervaly na hmatníku (čistú primu som vynechal, keďže ide o ten istý tón):

intervaly C dur

Teraz dávajte dobrý pozor. Ukážem vám, ako môžete pomocou týchto tvarov intervalov, určiť hocijaký iný interval.

Zoberme si napríklad interval veľkej tercie.

Keď prsty uložím do tohto tvaru kdekoľvek na hmatníku, vždy dostanem interval veľkej tercie!
(Jedine kde to neplatí je, ak začnem od struny g. K tomu sa dostaneme o chvíľu. Zatiaľ budeme g strunu obchádzať.)

Všimnite si, že keď prsty uložím do tvaru veľkej tercie s tým, že prostredník dám na tón C, pod ukazovákom budem mať vždy tón E. Zakaždým to teda bude veľká tercia; je úplne jedno, kde na hmatníku som.

vt

A toto isté platí pre všetky ostatné tvary intervalov. Vždy, keď prsty uložíte do príslušného tvaru, dostanete ten istý interval. Jednoduché a veľmi praktické.

Keď sa vás napríklad niekto opýta, aký je interval E –  G#, vám stačí, aby ste si na hmatníku predstavili, aký tvar tieto dva tóny vytvoria. A ak ste dávali pozor, tak viete, že to je interval veľkej tercie.

Týmto spôsobom nepotrebujete žiadnu teóriu, žiadne odvodenia. Jednoducho sa pozriete, ako dva tóny vyzerajú na hmatníku a viete, o aký interval ide. A ak budete trošku skúsenejší, tak nepotrebujete ani hmatník. Stačí si hmatník predstaviť v hlave a hneď máte správnu odpoveď.

Dúfam, že som vás presvedčil o jednoduchosti a praktickosti tohto spôsobu určovania intervalov. Možno budete musieť trošku oprášiť svoju orientáciu na hmatníku, ale to nikdy nemôže byť na škodu.

Vyššie som povedal, že uvedené tvary platia na všetkých strunách okrem struny g. Poďme sa teda teraz pozrieť, ako to na tej g strune vyzerá a prečo je to iné, ako na ostatných strunách.

Dôvod, prečo na g strune neplatia rovnaké tvary ako na ostatných strunách je ten, že interval medzi g a h strunou je veľká tercia. Medzi všetkými ostatnými strunami je interval čistej kvarty. Keď odvodzujeme intervaly od g struny, musíme toto zohľadniť a preto tie tvary vyzerajú trošku inak.

Znázornené sú na nasledujúcich obrázkoch:

intervaly C dur g

Z obrázkov vidíme, že ak začneme s tónom C na g strune, musíme každý tón na strune h resp. e, posunúť o jeden pražec doprava. Nie je to nič zložité, treba na to len pamätať, ak budete napríklad odvodzovať nejaký akord alebo interval od g struny.

Toto je pre dnes všetko.

Vašou úlohou teraz bude znovu sa pozrieť na tvary intervalov a skúsiť si ich začať pomaličky zapamätávať. Každý tvar by vo vašej hlave mal znamenať príslušný interval. Ak sa toto naučíte, nebudete nikdy potrebovať žiadnu inú metódu na určovanie intervalov.

S intervalmi sme však ešte neskončili. Na budúce nás čakajú ešte tzv. odvodené intervaly a potom to už bude kompletné. Ak zvládnete aj učivo budúcej lekcie, budete schopní určiť hocijaký interval kdekoľvek na hmatníku.

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

1 Comment

  • Petr Zíka
    Posted June 11, 2021 at 17:24 0Likes

    Děkuji za případné zaslání e-book přeji mnoho zdaru t vom co děláte.

Leave a comment