Ako cvičiť s metronómom? (II.)

Vitajte pri ďalšej lekcií, ktorá je venovaná metronómu.

Minule sme si povedali pár slov o tom, aký metronóm si vybrať, koľko treba s ním cvičiť a takisto som vám ukázal, ako môžete z cvičenia s metronómom vyťažiť maximum.

Dnes to bude celé o cvičeniach.

Každé jedno cvičenie, ktoré vám dnes ukážem je osvedčené a zaručene vám prinesie zlepšenie rytmického cítenia, ak ho budete používať.

Všetko sú to cvičenia, ktoré sám používam a ktoré sa mi rokmi osvedčili, ako tie najlepšie. Dúfam, že si aj vy nájdete medzi nimi svoje obľúbené.

Poďme sa na ne pozrieť.

Cvičenia s metronómom

Cvičenie #1: Šestnástinové prízvuky

Toto cvičenie slúži na to, aby sme sa naučili cítiť všetky šestnástiny v rámci jednej doby. Urobíme to tak, že na jednotlivé šestnástiny budeme dávať prízvuky.

Začneme tým, že si vyberieme ľubovolný tón na ľubovolnej strune. Ja som si vybral strunu D na 5. pražci, čo je tón g. Na to, aby toto cvičenie fungovalo, potrebujeme ešte jeden zvuk – na to použijeme zvuk zatlmenej struny. Na zatlmenom zvuku začneme hrať do metronómu šestnástiny a dáme prízvuk t.j. pritlačíme strunu, na tóne g na prvej šestnástine každej doby.

Keď vieme dať prízvuk na prvú šestnástinu, rovnako pokračujeme s ďalšími tromi, ktoré nám ešte ostali. Keď máme, môžeme skúšať rôzne kombinácie prízvukov, snaha je nevypadnúť z metronómu.

Cvičenie # 2: Polovičný metronóm (1&3 a 2&4)

Povedzme, že chceme zahrať riff, ktorý je v tempe 120.

Namiesto toho, aby sme ho hrali s metronómom nastaveným na 120, dáme si len polovicu t.j. 60 bpm. Metronóm bude teda signalizovať prvú a tretiu dobu. Takto my musíme doplniť doby 2 a 4. Metronóm začína pomaličky ustupovať a je na nás, aby sme správne cítili vynechané doby.

Polovičný metronóm sa dá použiť aj tak, že jeho ťukanie budeme vnímať ako druhú a štvrtú dobu. Prvá doba teda nebude zahratá, a preto treba začať hrať vtedy, keď je metronóm ticho. Ak budete mať problém trafiť prvú dobu, pozrite si video a tam vám ukážem, ako to správne narátať.

Cítite rozdiel medzi tým, keď metronóm hrá 1 a 3 a tým, keď hrá 2 a 4?

Cvičenie # 4: Len prvá

Pokračujeme v eliminácií metronómu.

Tentokrát nám bude hrať len na prvú dobu. Nastavíme si ho teda na tempo 30 a pokúsime sa zahrať ten istý riff. Metronóm nás teraz skontroluje len raz za 4 doby.

Cvičenie # 5: Strácajúci sa metronóm

Toto je asi moje najobľúbenejšie cvičenie.

Ak ste zvládli predchádzajúce, toto bude určite výzva. Doposiaľ nám metronóm vynechal najviac 3 doby. Teraz si ho nastavíme tak, aby nám zahral celý prvý takt, ale celý druhý takt bude ticho. Pokročilejší ho môžu nechať ticho aj počas dvoch alebo viacerých taktov.

Nastavíte to takto:

  1. Choďte na stránku Best Drum Trainer
  2. V políčku Tempo si nastavte tempo, v ktorom chcete cvičiť.
  3. V políčku Number of loud bars si nastavte, koľko taktov má metronóm hrať.
  4. V políčku Number of silent bars si nastavte, koľko taktov má byť metronóm ticho.
  5. Stlačte Start a hrajte.

drum_tariner

Cvičenie # 6: Groove do metronómu

Posledné cvičenie mám tiež veľmi rád.

Myšlienka je nasledujúca: nastavíme si metronóm na nejaké príjemné tempo a úlohou je voľne improvizovať tak, aby ste sa sústredili hlavne na to, aby ste rytmicky boli stále na správnom mieste. Keď si len tak voľne hráte, je pomerne jednoduché zabudnúť, že nejaký metronóm ťuká v pozadí.

Začnite s nejakými jednoduchými rytmickými frázami a postupne môžete veci komplikovať. Ak potrebujete inšpiráciu, tak vo videu nájdete môj pokus.

Pri takýchto cvičeniach je veľmi dôležité, aby ste pulz skladby cítili celým telom a klepali si nohou. Takisto sa nezabudnite nahrávať a vypočujte si, ako vám to išlo.

Ak máte nejaké obľúbené cvičenie s metronómom, ktoré som v lekcií nespomenul, dajte mi vedieť v komentároch.

Príjemné cvičenie prajem.

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

Leave a comment