Ako cvičiť molovú pentatoniku?

V dnešnej gitarovej lekcií nadviažeme na to, čo sme začali minule. Budeme sa opäť venovať molovej pentatonike a tomu, ako ju cvičiť muzikálne, efektívne a zábavne zároveň. Pred dvoma týždňami som vám ukázal päť prstokladov molovej pentatoniky a takisto som vám predstavil niekoľko spôsobov, ako ju cvičiť.

Dnes na toto nadviažeme a budeme sa venovať najmä tomu, aby sme sa naučili prepájať jednotlivé prstoklady molovej pentatoniky medzi sebou. Hoci aj v minulej lekcií sme sa spájaniu prstokladov trochu venovali, dnes sa pozrieme na 3 ďalšie spôsoby, ako docieliť to, aby ste sa dokázali voľne pohybovať po gitarovom hmatníku.

Novinkou dnes bude, že celá lekcia bude video lekciou a pod videom nájdete jednotlivé cvičenia zapísané v tabulatúre.  Dajte vedieť, ako sa vám tento nový spôsob páči.

Poďme na to.

Cvičenie #1: Diagonálne spájanie prstokladov

Spájanie prstokladov krížom cez hmatník je veľmi dobrý spôsob, ako získať istotu v tom, ako prstoklady nasledujú za sebou na hmatníku. Pripravil som pre vás 3 variácie. Keď sa ich naučíte, skúste vytvoriť niekoľko vlastných. Tak získate ešte lepšiu istotu v pohybovaní sa po hmatníku.

Variácia č.1:

penta_diafonal_1

Variácia č.2:

penta_diagonal_2

Variácia č.3:

penta_diagonal_3

Cvičenie#2: Hranie po jednej strune

Hranie stupníc po jednej strune nie je len dobrý spôsob, ako získať orientáciu na hmatníku, ale takisto to buduje váš sluch. Toto cvičenie určite nezabudnite pridať do vášho každodenného gitarového cvičenia.

penta_lin
Cvičenie #3: Hranie toho istého tónu v dvoch rôznych prstokladoch

Vedieť nájsť rýchlo ten istý tón na rôznych miestach na hmatníku je veľakrát veľmi užitočné a nasledujúce cvičenie vám v tom určite pomôže. Nezabudnite vytvoriť vlastné variácie.

Variácia č.1:

ten_isty_ton_1

Variácia č.2:

ten_isty_ton_2

Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra:

5 Comments

  • Jakub
    Posted December 20, 2015 at 10:24 0Likes

    Supéér , konecne sa možem učit aj niečo iné ako,, chodenie po rebríku´´…DObrý članok Lukaš. pozdravujem 😀

    • Lukas
      Posted December 21, 2015 at 11:22 0Likes

      Ďakujem Kubo, nech sa darí. L.

  • Vlado
    Posted August 15, 2016 at 13:06 0Likes

    super, a terminus technicus “chodenie po rebríku” je trefné 🙂

  • Kamil
    Posted March 3, 2021 at 20:45 0Likes

    Super LEKCE, jenom doufám , že mi to vydrží.
    Po neustálém brouzdání po internetu, trefa do černého.
    Fakt bomba.
    Ještě jednou děkuji

Leave a comment