Najpoužívanejší gitarový rytmus všetkých čias

Viete, ktorý je najpoužívanejší gitarový rytmus všetkých čias?

Nie?

Tak to musíme napraviť.  Čítajte ďalej a určite sa to dnes dozviete.

V minulej gitarovej lekcii sme si vysvetlili základné rytmické pojmy ako napr. rytmické hodnoty nôt, takt, metronóm, tempo, rytmický vzor. Ako som sľúbil, dnes bude našou úlohou uviesť tieto poznatky do praxe a využiť ich pri vytváraní rytmických gitarových doprovodov.

Ste pripravení?

Poďme na to.

V rámci dnešnej lekcie sa  pozrieme na rytmicky najjednoduchšie gitarové doprovody – tzv. osminové rytmy resp. rytmické vzory. Nech vás ale nemýli slovo najjednoduchšie. To, že sú tieto rytmy jednoduché neznamená, že ich používajú iba začiatočníci. Tak to nie je.

Tieto rytmy, hoci sú jednoduché, sa využívajú v mnohých slávnych pesničkách a veľkých hitoch. Ak sa naučíte tieto rytmy a k tomu pár základných akordov, môžete sa aj vy pokúsiť o vytvorenie nového  gitarového hitu 🙂

Základné rozdelenie gitarových rytmov

Gitarové rytmy rozdeľujem na základe dĺžky najkratšej noty, ktorá sa v danom rytmickom vzore nachádza.

Na základe tohto rozoznávame rytmy:

  • osminové
  • šestnástinové
  • triolové

Existujú samozrejme aj rytmy štvrťové alebo polové, tieto však z praktického hľadiska na gitare moc nevyužívame, nakoľko sú to rytmy, pri ktorých viac nehráme ako hráme.

V tomto článku sa pozrieme na rytmy osminové, v ďalších lekciách si potom predstavíme rytmy šestnástinové, triolové a niektoré ich kombinácie.

Osminové gitarové rytmy

Osminové rytmické vzory sú také, v ktorých najkratšou rytmickou notou je nota osminová.

Pozrime sa na príklad č.1, tak to pochopíte úplne najľahšie.

Osminový rytmus č.1:

gitarový rytmus 1

V príklade č. 1 vidíme na prvej, druhej a štvrtej dobe noty štvrťové a na tretej dobe dve noty osminové.
Písmeno “D” označuje úder smerom nadol (down) a písmeno “U” označuje úder smerom nahor (UP).

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako to vyzerá, keď sa tento zápis prenesie na gitaru. (Vo videu držím akord G.)

Najdôležitejšie pre správne nacvičenie tohto rytmu je to, aby sa pravá ruka (resp. tá, ktorá drží brnkátko) stále hýbala. Nech sa deje čokoľvek, rukou nesmiete zastaviť. Takisto si všimnite, že nohou si stále klepem tempo skladby.

Treba si uvedomiť, že začíname VŽDY úderom smerom nadol. Na každú prvú osminu doby dopadá úder smerom nadol, na každú druhú osminu doby vychádza úder smerom nahor. Ak si spomínate, v minulom článku sme si hovorili o prízvukoch. Na každej prvej osmine doby chceme mať väčší prízvuk a preto tam vždy hráme úder nadol.

 

Osminový rytmus č.2

gitarovy rytmus 2
V príklade č. 2 už máme na dvoch dobách noty osminové. Nácvik je, ale úplne rovnaký ako v predchádzajúcom príklade. Ide len o jednoduchú variáciu na predchádzajúci príklad.

Osminový rytmus č.3

Prvé dva príklady boli len také cvičné. Teraz už ale ide do tuhého a v príklade č. 3 sa naučíte prvý “ozajstný” gitarový rytmus. A nie je to hocijaký gitarový rytmus. Je to najpoužívanejší gitarový rytmus všetkých čias. Ak sa naučíte na gitare len jeden rytmus, naučte sa tento.

Poďme sa naň pozrieť.

gitarovy rytmus 3

Asi ste si všimli, že v našom zápise pribudol nový znak. Tento znak sa nazýva ligatúra a jeho funkciou je, že predlžuje prvú notu o hodnotu druhej noty.  Znamená to, že na začiatku tretej doby nebude dopadať úder nadol (všimnite si, že tam chýba písmeno “D”), ale len prejdeme rukou popred struny bez toho, aby sme do nich zahrali.

Video bude opäť najužitočnejšie. Rytmus je najprv zahratý v pomalšom tempe, neskôr zrýchlim.

Tento rytmus drilujte až dokým pre vás nebude úplne ľahký. Využijete ho mnohokrát. Takisto, nezabudnite si klepať nohou tempo.

Osminový rytmus č.4

rytmus_4

Tento príklad je len variáciou na predchádzajúci rytmus a obsahuje dve ligatúry, čo znamená, že sú vynechané dva údery zhora.

Ako cvičiť osminové gitarové rytmy?

  • Cvičenie č. 1: Precvičte všetky rytmické vzory postupne na jednom akorde spolu s klepaním nohou.
  • Cvičenie č. 2: Ak ste zvládli hrať osminový rytmus na jednom akorde, začnite skúšať hrať ten istý rytmus na 2 akordoch. Nezabudnite neustále kmitať rukou, aj pri prehadzovaní akordov. Môžete skúšať nasledovné kombinácie: Am – C, Em – G, D – G, C – G.
  • Cvičenie č. 3: Hrajte ten istý rytmus na 4-akordových postupnostiach.
  • Cvičenie č. 4: Skúšajte rôzne obmeny rytmov na jednom alebo viacerých akordoch. Nesústreďte sa na to, aby vaša hra znela pekne, sústreďte sa len na rytmus. Kombinujte rôzne vzory a skúste si takisto vymyslieť nejaké vlastné.
  • Cvičenie č. 5: Hrajte pesničky. Dole uvádzam zopár tipov na skladby, kde sa vám bude hodiť osminový rytmus.

Skladby s osminovým rytmom:

Nohavica – Zatanči
IMT Smile – Nepoznám
Van Morisson – Brown Eyed girl
Nirvana – About a girl
Pulp – Common people

Ktorý rytmický vzor mám v skladbe zahrať?

Túto otázku dostávam od mojich žiakov veľmi často. Zaujíma ich, ktorý rytmický vzor majú vybrať do svojich obľúbených skladieb.

Odpoveď je jednoduchá: Žiaden.

Prekvapujúce?

Hneď vysvetlím.

Ak vieme, že v nejakej skladbe máme zahrať osminový rytmus, našou úlohou je hrať taký rytmus, ktorý najlepšie vyhovuje nálade danej skladby. Toto samozrejme môže byť na začiatok náročné, a preto začíname tým, že prvé pesničky prehrávame jedným a tým istým rytmom od začiatku do konca.

Keď sa však už trochu v rytmickej gitare zlepšíme, chceme hrať rytmy, ktoré budú znieť zaujímavejšie.

Ako to dosiahneme?

No dosiahneme to práve tým, že budeme jednotlivé rytmy mierne variovať. Zapamätajte si, že ak budete hrať stále to isté dookola, bude znieť skladba nudne. Ale ak by ste rytmus stále menili, skladba by mohla znieť neucelene a mierne chaoticky. Treba sa usilovať o “zlatý stred”.

Našou úlohou je teda hrať také rytmické vzory, ktoré vystihujú náladu pesničky a dotvárajú jej celkový charakter.

Ako to urobiť?

Pridávaním a vynechávaním úderov a dynamikou hry. Čím viac úderov zahráte, tým intenzívnejší rytmus bude, čím viac ich vynecháte, tým viac ticha a kľudu do hry dostanete.

Pozrite si nasledujúci príklad, kde začnem tým, že hrám rytmický vzor č. 3 a postupne budem k nemu pridávať a uberať údery. Všímajte si, ako sa mení nálada doprovodu bez toho, aby som zmenil tempo skladby.

 

 

Vaším cieľom je, aby ste sa dostali na úroveň, kde dokážete takéto rytmy vymýšľať “za jazdy” a prispôsobovať sa nálade skladby.  Slohy budú pravdepodobne pokojnejšie, a tak aj vy budete hrať menej, do refrénov budete chcieť dať viac intenzity, a preto budete hrať viac.

Dôležité je, že nech zahráte ktorýkoľvek úder, nesmie sa prestať ruka hýbať, nesmiete zmeniť smer úderov a nesmiete vypadnúť z tempa. Ak sa vám toto podarí, mali by ste byť v pohode.

Príjemné cvičenie prajem.

Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciach priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra:

4 Comments

  • Jan
    Posted September 29, 2021 at 19:10 0Likes

    Poprosim o pomoc pri rytmike hry na gitare,robi mi to problem.
    Ďakujem.

  • Jan
    Posted September 29, 2021 at 19:12 0Likes

    Ďakujem za pomoc pri vyučb e na gitare…

  • Radovan
    Posted October 18, 2022 at 15:38 0Likes

    Mohol by som porosit ukazku tzv. Ciganskych alebo romskych rytmov ak teda take su. A

  • Jan Ďurčov
    Posted February 8, 2024 at 16:28 0Likes

    Chcem Vas poprosiť o pomoc pri hrani na gitare.Mam 60rokov a chcel by som to ešte zvladnuť.
    Ďakujem a prajem všetko dobre.

Leave a comment