Ako sa naučiť prehadzovať akordy na gitare rýchlo a efektívne?

Prehadzovanie akordov na gitare je jedným z najväčších problémov začínajúcich gitaristov. Rytmus by ako tak šiel, ale to prechytávanie akordov ani za svet. Nech sa snažíte ako chcete, akordy nedokážete prehodiť dostatočne rýchlo. Keby len existovala nejaká metóda, ktorá by tento problém riešila, že áno?

A neuveríte, takáto metóda naozaj existuje.

Hoci som o tejto metóde nenašiel na internete ani zmienku, verím, že nie som prvý, kto na ňu prišiel. Ale dokým sa dotyčný neprihlási, budem túto metódu vyhlasovať za vlastnú. Budem ju teda volať “Lukášova metóda prehadzovania akordov” alebo v skratke LMPA 🙂

A teraz vážne.

Dnes vám ukážem, ako sa môžete naučiť prechytávať medzi ľubovoľnými dvoma akordmi. V ukážkach  budem používať len základne akordy, ale táto metóda sa dá použiť na nácvik akejkoľvek dvojice akordov.

Prehadzovanie akordov – rýchlo a efektívne

V čom spočíva výnimočnosť mojej metódy na prehadzovanie akordov?

Je to jednoduché. Namiesto toho, aby sme sa snažili prehodiť všetky prsty naraz, budeme postupovať v krokoch. Áno, znie to až triviálne, že by niečo takéto mohlo fungovať, ale verte mi, funguje.

Alebo radšej mi neverte a presvedčte sa samy.

Mnoho začínajúcich gitaristov sa snaží naučiť prechytávať akordy rýchlo a v tejto snahe nedbajú na to, aby ich pohyby boli čo najkratšie a najefektívnejšie. A ako iste viete, čím väčšia dráha, tým viac času na jej prekonanie potrebujete (pri tej istej rýchlosti, samozrejme). Keď však minimalizujeme pohyby, nepotrebujeme až takú veľkú rýchlosť na to, aby naše prechody medzi akordmi boli plynulé.

Základom teda je, aby sme cvičili správne pohyby a tieto dostali do svalovej pamäti. V boxe tomu hovoria “písanie úderov” – čo je vlastne pomalé a precízne programovanie dráhy úderov. Na gitare tomu môžeme hovoriť “písanie akordov”.

Poďme sa pozrieť na konkrétne príklady pretože tie sú vždy najvýstižnejšie.

Začnime tým najťažším prechodom, ktorému začínajúci gitaristi čelia:  C – G.

  1. Chytíme akord C dur
  2. Namiesto toho, aby sme sa snažili prehodiť všetky prsty naraz do tvaru akordu G dur, zoberieme len ukazovák a prostredník a posunieme tie. Ukazovák na 2. pražec A struny a prostredník na 3. pražec E struny. Nemusíme ich pritlačiť, aby struny zneli, stačí, keď ich dostanete na miesto. S prstenníkom zatiaľ nehýbeme.
  3. Prstenník presunieme na 3. pražec h struny a priložíme malíček na 3.pražec tenkého é-čka. Všetky prsty sa snažíme prisunúť čo najbližšie k pražcom.

Prechod G – C

Dostali sme sa na G-éčko, teraz je našou úlohou dostať sa naspäť na C dur, opäť v krokoch.

  1. Zdvihneme prstenník a presunieme ho na 3. pražec A struny. Zatiaľ nepritláčame.
  2. Ukazovák a prostredník posunieme do tvaru akordu C dur a pustíme malíček.

Keď si pozriete video, tak si môžete všimnúť, ako sa týmto spôsobom zabraňuje zbytočným pohybom, ktoré by vás mohli spomaľovať. Tieto pohyby v krokoch stačí pomaličky opakovať a časom zrýchľovať, až kým sa z nich nestane jeden pohyb.

Prechod C – F – C

  1. Chytíme C dur.
  2. Prostredník presunieme na 2. pražec g struny a priložíme malíček na 3. pražec struny D. Opakujeme tento pohyb dokým sa trošku nezautomatizuje.
  3. Pootočíme ruku a vystrieme ukazovák. A hotovo, máme F-ko.

Prechod E – Hm

  1. Chytíme akord E dur.
  2. Posunieme prstenník po D strune na 4. pražec a priložíme malíček na 4.pražec g struny a prostredník na 3.pražec h struny. Sformuje sa nám akoby akord A mol posunutý o 2 pražce.
  3. Pootočíme ruku a priložíme ukazovák tak, aby sme zakrývali 5 strún a tlmili hrubé E-čko.

Vidíte, že keď sa ide na prechytávanie akordov s rozumom, tak to je pomerne jednoduché. Vždy stačí len vymyslieť, ako pohyb rozkúskovať do viacerých krokov tak, aby sa zabránilo nadbytočným pohybom.

Odporúčam, aby ste si vyskúšali túto metódu na nejakom prechode, s ktorým máte už dlhšie problém. Verím tomu, že nájdete spôsob, ako ho rozkúskovať na menšie pohyby a uľahčiť si tak nácvik. Ak nájdete nejakú kombináciu, v ktorej moja metóda nefunguje, dajte mi vedieť v komentároch.

Veľa úspechov želám.

 
Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra:

2 Comments

  • Palo
    Posted March 12, 2021 at 20:38 0Likes

    Ďakujem

  • Luba Dubravicka
    Posted December 11, 2023 at 21:09 0Likes

    Super pomoc, video dosť pomáha, akurát ten prechod z E na Hmi sa nedá pozrieť. Mám rada Vaše videá, môžte aj častejšie 😉

Leave a comment