Orientácia na gitarovom hmatníku – systém CAGED

Gitarový hmatník je pre mnohých gitaristov obrovskou džungľou, v ktorej nie je ľahké sa zorientovať. 6 strún a 22 pražcov, na každom pražci iný tón, ten istý tón na viacerých miestach. No proste bludisko…

Orientácia na gitarovom hmatníku je veľmi dôležitá hlavne ak sa chcete dostať z úrovne začiatočník na úroveň mierne pokročilý. Začínajúci gitarista trávi väčšinu času v prvých troch pražcoch a zbytok hmatníka mu moc nechýba.

Keď však začnete preskúmavať ďalšie možnosti gitary, ktoré sú za hranicami  základných akordov, dostávate sa k barré akordom, power akordom, stupniciam atď. A to už si vyžaduje začať sa orientovať aj vyššie ako len po tretí pražec.

Dnes vám predstavím jeden osvedčený systém, ako sa naučiť orientovať na gitarovom hmatníku pomerne ľahko. Samozrejme, na začiatku si to vyžaduje trošku námahy, ale časom sa pre vás stane orientácia veľmi jednoduchou a dokážete nájsť všetko, čo potrebujete.

Predtým, ako sa pustíte do tejto lekcie, mali by ste mať zvládnuté dve predchádzajúce lekcie, ktoré sa venujú základom orientácie na hmatníku:

Ako sa už nikdy nestratiť na gitarovom hmatníku (1)?

Ako sa už nikdy nestratiť na gitarovom hmatníku (2)?

Ak ste zvládli tieto lekcie a urobili všetky odporúčané cvičenia tak, môžte začať študovať dnešnú látku – systém CAGED.

Systém CAGED

Systém CAGED je spôsob orientácie na gitarovom hmatníku, ktorý vám rozdelí hmatník na 5 rovnocenných polôh. Z jedného veľkého 22 pražcového “monštrá” sa tak stane 5 pomerne ľahko zvládnuteľných polôh.  Nemusíte sa teda zorientovať naraz na celom gitarovom hmatníku, ale môžete pekne postupovať poloha za polohou.

Systém CAGED vychádza z toho, že všetky kvintakordy (t.j. akordy, ktoré obsahujú len tri tóny = všetky durové a molové akordy) sa dajú chytiť v 5 rôznych tvaroch. Tieto tvary akordov sa nazývajú “akordické tvary” a ako som už povedal, je ich 5 – C, A, G, E, D.

Týchto 5 základných tvarov je identických s tým, ako držíte akordy C, A, G, E a D v prvej polohe na prázdnych strunách.

Ak ste niekedy hrali s kapodastrom (to je ten “štipec”, čo sa pripína na gitaru, aby ste mohli hrať vyššie), tak tento princíp už poznáte. Kapo jednoducho pripevníte na ľubovolný pražec a hráte akordy úplne rovnako ako v prvej polohe. Jediný rozdiel so systémom CAGED je ten, že kapo je váš ukazovák a zvyšné tri prsty vytvárajú akord.

Výhodou tohto systému je, že v piatich polohách nemusíme chytať len akordy, ale aj ich rozklady alebo stupnice. O tom si určite povieme niečo bližšie v budúcnosti.

Obrázky tu povedia viacej ako slová a preto sa poďme pozrieť na to, ako vyzerá akord C dur vo všetkých piatich tvaroch resp. polohách. Samozrejme, to, čo platí pre C dur, platí to rovnako pre všetky molové a durové akordy.

C dur v tvare C (Štvorčekom sú označené tóny C, rímske čísla sú čísla pražcov.)

C_v_tvare_C

 

 

 

 

 

 

C dur v tvare A (Vychádzame z akordu A dur v základnej polohe. Všimnite si, že ak by sme si odmysleli náš ukazovák na treťom pražci, tak to vyzerá rovnako ako akord A dur v prvej polohe)

C_v_tvare_A

 

 

 

 

 

 

C dur v tvare G (Vychádzame z akordu G dur v základnej polohe. Toto je pomerne ťažko hrateľný akord a preto si ho môžeme zjednodušiť tým, že zahráme len 4 vrchné struny viď obr. 2. Tóny na 5. pražci hráme ukazovákom.)

C_v_tvare_G

 

 

 

 

 

 

 

Obr. 2

C_v_G_4

 

C dur v tvare E (Vychádzame z akordu E dur v základnej polohe)

C_v_E_1

 

C dur v tvare D (Vychádzame z akordu D dur v základnej polohe)

C_v_tvare_D

 

 

 

 

 

 

 

Poďme sa teraz pozrieť, ako by to vyzeralo keby sme si zobrali nejaký molový akord napr. A mol.

A mol v tvare A

Amol_v_A

 

 

 

 

 

 

 

A mol v tvare G (Tento G-éčkovi tvar je opäť raz moc komplikovaný a veľmi ťažko by ste ho vedeli použiť  v praxi. Preto odporúčam radšej tvar na obr. 2. V tomto druhom tvare odporúčam chytiť tóny na 5. pražci malíčkom alebo prstenníkom.)

Amol_v_G

 

 

 

 

 

 

 

Obr. 2

A_mol_v_G_1

A mol v tvare E

Amol_1

 

A mol v tvare D

Amol_v_D

 

 

 

 

 

 

A mol v tvare C

Amol_v_C

 

 

 

 

 

 

 

Ak vám tento tvar robí problémy, môžete vyskúšať zahrať v tejto polohe akord A mol7 v nasledovnom tvare:

e x
h 13
g 12
D 10
A 12
E x

Ako cvičiť systém CAGED?

Cvičenie orientácie na hmatníku pomocou systému CAGED robí na začiatku problém väčšine študentov. Nič si z toho nerobte, ak máte z toho teraz trochu “hokej”. To je úplne normálne. Naučiť sa všetky tieto tvary akordov trvá istý čas. Ako so všetkým, dôležitá je pravidelnosť. Vyhraďte si na cvičenie orientácie 5 až 10 minút denne a pravidelne sa venujte cvičeniam, ktoré nižšie uvádzam. O mesiac alebo dva bude vaša orientácia na hmatníku neporovnateľne lepšia ako dnes.

Cvičenia:

Cvičenie č. 1: Zoberte si jeden akord – molový alebo durový – a skúste nájsť všetky jeho tvary na hmatníku.

Cvičenie č. 2: Ak vám už jeden akord nerobí problém, zoberte si akordy dva a v každej polohe nájdite ich tvary.

Cvičenie č. 3: Zoberte si akordovú postupnosť z nejakej pesničky a namiesto toho, aby ste hrali len akordy v základnej polohe, skúste použiť aj niektoré akordy v iných polohách.

Zapamätajte si, že naším cieľom je mať v každej polohe použiteľný tvar akordu. Ide hlavne o to, aby ste tieto akordy vedeli použiť v hre.

Ak niečo v tomto článku nedáva zmysel, prosím dajte mi vedieť v komentároch a ja lekciu doplním, aby bola pre vás čo možno najužitočnejšia.

Ako vždy, príjemné a ničím nerušené cvičenie prajem!

Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra:

Leave a comment