Potrebujete talent, aby ste sa naučili hrať na gitare?

V dnešnej “lekcií” sa pozrieme na to, akú úlohu zohráva talent v prípade, že sa chcete stať výnimočným gitaristom.

Ale aj v prípade, ak gitara je len vaším hobby, možno vás bude zaujímať, ako to s tým talentom naozaj je.

Okolo talentu existuje mnoho mýtov a legiend a nie všetko, čo sa medzi ľuďmi hovorí, je pravda.

Ba skôr naopak.

Veľakrát sú bežné a všeobecne rozšírené názory ľudí chybné alebo zavádzajúce ako napr. že najlepšia gitara pre začiatočníkov je klasická.

Dnes sa vám teda pokúsim objasniť, či vôbec niečo ako talent existuje a či ho naozaj potrebujete, ak to s gitarou myslíte vážne.

Možno to o mne viete, možno nie, ale jedna z mojich záľub je študovať vedecké ale aj populárne štúdie o tom, ako ľudia dosahujú výnimočné výkony v rôznych oblastiach, ako funguje náš mozog pri učení a nadobúdaní nových schopností, aké sú najlepšie metódy pre efektívne štúdium a podobne.

Otázka talentu sa v týchto oblastiach často skloňuje a preto som sa s ňou už veľakrát stretol. A hneď na úvod musím povedať, že názory vedcov, ktorí skúmajú ľudský mozog, sú v otázke talentu pomerne jednoznačné.

Ak aj vás trápi utkvelá predstava, že nemáte dostatok talentu na to, aby ste sa stali výborným gitaristom či gitaristkou, tak dúfam, že vďaka tejto lekcií sa začnete na otázku talentu dívať z trošku iného pohľadu.

Mýtus o talente má mnoho podôb.

Niektorí ľudia veria, že bez talentu sa síce dá čo to naučiť, ale na to, aby ste sa stali naozaj výnimočným, potrebujete jednoducho veľkú dávku talentu.
Iní si myslia, že ľudia s talentom sa učia rýchlejšie a ľahšie, a tí bez talentu sú odkázaní na drinu a bifľovanie. Niekto jednoducho má “bunky” na matematiku a niekto ju nepochopí ani keby sa hocijako snažil.
A sú aj takí, ktorí sú presvedčení o tom, že bez talentu sa neoplatí ani začínať. Jednoducho povedané, ak nemáte talent, budete navždy priemerný.

Tá posledná predstava je zo všetkých najškodlivejšia, pretože ľuďom zväzuje ruky a každá snaha je tým pádom odkázaná na neúspech. Aký zmysel má snažiť sa o niečo, ak aj pri najväčšom úsilí budete stále len priemerní?

Čo je to talent?

Keď už sa tu bavíme o tom talente, asi by bolo dobré objasniť si, čo vlastne pod slovíčkom “talent” rozumieme.

Keď hovorím o talente, mám na mysli nejakú genetickú predispozíciu (výhodu), ktorá ľuďom umožňuje stať sa výnimočnými hudobníkmi (šachistami, vedcami, matematikmi atď.) ľahšie a rýchlejšie ako tým, ktorí talent nemajú. A takisto ľudia, ktorí takúto genetickú výhodu majú, dosahujú vždy lepšie výsledky.

Ak si aj vy myslíte, že niečo takéto existuje, tak vás musím sklamať.

Váš mozog a mozog Mozarta bol na začiatku úplne rovnaký. Vedcom sa doteraz nepodarilo identifikovať žiadne centrum talentu, ktoré by bolo zodpovedné za nadpriemerné výkony. (Genetika má vplyv zdá sa iba v športe, kde napr. výška môže byť rozhodujúci faktor pre to, aby sa človek stal basketbalistom.)

Váš mozog je schopný naučiť sa čokoľvek, pre čo sa rozhodnete.

Viem, je tomu ťažko uveriť, ale všetky vedecké výskumy nasvedčujú tomu, že to je tak. Mozog je neuveriteľne plastický a dokáže sa fantasticky učiť. Je to taký stroj na učenie. Treba ale vedieť, ako s ním narábať.

Ako je možné, že niektorí ľudia dosahujú výnimočné výkony a iní nie?

Podľa doterajších výskumov, všetko nasvedčuje tomu, že rozdiel medzi ľuďmi je najmä v množstve a kvalite tréningu.

Aké prekvapujúce, však?

Všetci ľudia, ktorí sú výnimoční v nejakej oblasti, strávili viac hodín kvalitným tréningom ako tí, ktorých výkony nie sú až také zaujímavé. Samozrejme, veľkú výhodu majú ľudia, ktorých rodičia ich od malička viedli k nejakej činnosti. V mladosti je mozog najplastickejší a učí sa veľmi rýchlo a takisto časové možnosti sú takmer neobmedzené. Jediný problém je v tom, že sústredenosť detí je veľmi malá a neustále ich zaujímajú nové a nové veci.

U dospelých ľudí je to komplikovanejšie.

Je pravda, že s pribúdajúcim vekom sa schopnosť nášho mozgu učiť sa trošku zhoršuje, avšak problém je najmä v tom, že naše časové možnosti sú výrazne obmedzené. Pre väčšinu dospelých ľudí je veľmi ťažké nájsť ničím nerušený úsek dňa, ktorý by mohli venovať iba svojmu hobby. Nie je to samozrejme nemožné, ale väčšina dospelých ľudí má jednoducho iné priority.

Z času na čas sa nájde študent, ktorý sa mi sťažuje, že jemu ide nejaká vec ťažko a že pre mňa to je ľahké. Mne neostáva nič iné len sa pousmiať nad tým. Keby dotyčný vedel, koľko hodín cvičenia je za tou mojou ľahkosťou, tak by ju určite nepovažoval za nič výnimočné.

Problém s talentom je v tom, že je príliš jednoduché niekoho obviniť z toho, že je talentovaný a že jemu idú veci ľahšie, keď my sa s nimi trápime. Je to však len výhovorka. Dotyčný určite pracoval dlho na tom, aby dosiahol danú úroveň.

Príčin, prečo ľudia nedosahujú výnimočné výkony, je viacero:
– nedostatok času resp. iné priority napr. rodina, spánok, atď.
– lenivosť
– nekvalitný tréning
– málo tréningu
– nesystematickosť
– nedôvera vo vlastné schopnosti
– snaha učiť sa sám bez učiteľa (všimnite si, že profesionálni športovci majú všetci svojich trénerov)
– apod.

Treba si uvedomiť, že ak sa chcete stať výnimočným gitaristom, bude to na úkor niečoho a nebude to zadarmo. Nebude to ľahké, veľakrát to nebude príjemné a bude to trvať dlhšie, ako by ste chceli.

Ak chcete byť výnimočný v nejakej oblasti, musíte jednoducho makať. Bez driny, dobrého vedenia a mentálnej odolnosti to nepôjde.

Dobrou správou však je, že ak sa rozhodnete pre čokoľvek, môžete to dosiahnuť. Je veľa dôkazov všade navôkol, že z úplne bežných ľudí sa stávajú ľudia s výnimočnými schopnosťami. Ak sa však chcete stať výnimočným v nejakej oblasti, musíte svoj život zorganizovať tak, že sa bude celý točiť okolo danej činnosti.

Za výnimočnými výkonmi nie je skrytý talent, ale veľa roboty, odriekania, vytrvalosti a trpezlivosti. Neexistuje genetická výhoda, ktorá by vám vašu cestu uľahčila, tak ju treba prestať hľadať.

Ak chcete, aby vás ľudia považovali za talentovaných, začnite zlepšovať kvalitu svojho cvičenia, pracujte na svojej sústredenosti, nájdite si dobrého učiteľa, buďte systematicky a trpezlivý. O rok mi príďte povedať, o koľko ste sa zlepšili na gitare. Pravdepodobne vaše schopnosti nebudú ešte výnimočné, ale určite budú oveľa lepšie ako dnes.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako zlepšiť cvičenie na gitare, stiahnite si zadarmo môj e-book. A nielen, že ho prečítate, ale skúste ho aj využiť v praxi.

Ak máte nejaké ďalšie otázky k talentu, prípadne so mnou nesúhlasíte, môžeme to prediskutovať komentároch 🙂

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:

4 Comments

  • Michal
    Posted September 5, 2016 at 18:41 0Likes

    Ahojte….ja len za Lukáša doplním jeden príklad za všetky ktorý potvrdzuje jeho slová.Jaromír Jágr by asi nebol tam kde je keby si povedal ze sa mu nechce a nešiel sa sám s pukom naháňat tak ako to ukazuje na svojich tréningových videách.Takže nekecajme a všetci makajme 🙂

    • Lukas
      Posted September 5, 2016 at 20:31 0Likes

      Presne tak 🙂 Ďakujem za komentár.

  • North
    Posted May 21, 2017 at 02:42 0Likes

    Clanok je nezmysel a utecha netalentovanych ludi.

    • Lukas
      Posted May 21, 2017 at 17:52 0Likes

      Naozaj? Nejaké argumenty, osobné skúsenosti, knihy, vedecké štúdie? Rád sa priučím. Keď človek kritizuje, tak je dobré, ak uvedie nejaké argumenty v prospech svojho tvrdenia, inak sa nie je o čom baviť.

Leave a comment